Protest Emerytów pod Urzędem Wojewódzkim | NSZZ Solidarność Stoczni Gdańskiej

Protest Emerytów pod Urzędem Wojewódzkim

– Niestety trzeba wam odebrać władzę – stanowczo głosił Karol Guzikiewicz, wiceszef „Solidarności” Stoczni Gdańskiej.

– Nie o taką Polskę walczyliśmy! – wtórował mu Krzysztof Dośla, przewodniczący gdańskiej komórki związku zawodowego. – Obecni parlamentarzyści, którzy bez was i bez waszej walki dziś by nimi nie byli, mówią wam, że wy do lekarza to chodzicie dla zabicia czasu. Bo nie macie co robić! – wołał do zgromadzonych osób.

https://www.youtube.com/watch?v=3YQlJtZVZEk

„Dość okradania emerytów”, „Gdzie są nasze składki?” – to niektóre z haseł dzisiejszej pikiety przed urzędem wojewódzkim w Gdańsku. W proteście wzięło udział około 200 emerytów i rencistów z gdańskiej „Solidarności”. Związkowcy domagali się między innymi zmniejszenia bezrobocia i podwyższenia stawek emerytalnych.

Podczas pikiety wiceprzewodniczący „Solidarności” Stoczni Gdańsk Karol Guzikiewicz nawoływał premiera Donalda Tuska do zmiany swojej polityki, zarzucając mu kłamstwa w debacie publicznej o OFE. „To właśnie ci ludzie, po 70 i 80 lat muszą wyjśc na ulice, bo nie stać ich na leki. Łapy precz od emerytów dzisiejszych, ale również łapy precz od przyszłych”- mówił Guzikiewicz.

… Delegacja protestujących wręczyła też wojewodzie pomorskiemu- list do premiera. Wojewoda Roman Zaborowski zapewnił, że list niezwłocznie trafi w ręce szefa rządu. Jednocześnie podkreślił, że nie zgadza się ze wszystkimi zarzutami protestujących. Jego zdaniem, obecna sytuacja wokół emerytur jest sytuacją, w której trzeba podejmować pewne kroki, ale te kroki trzeba podejmowac wspólnie, razem. „Hasła kłamstwo, hańba itd. nie są dobrym kluczem do rozwiązywania spraw”- podkreślił. Prosił protestujących o rozważne potraktowanie tego problemu, który jest- według niego- nie jest problemem ani jednej ani drugiej strony, tylko problemem wspólnym.

. Manifestacja emerytów i rencistów trwała niecałą godzinę. Wzięli w niej również udział między innymi przewodniczący Regionu Gdańskiego „Solidarności” Krzysztof Dośla i były przewodniczący Komisji Krajowej związku Janusz Śniadek.

IAR/M.Bąk / Radio Gdańsk/hk/dyd

Top