Jest porozumienie w sprawie 4 czerwca | NSZZ Solidarność Stoczni Gdańskiej

Jest porozumienie w sprawie 4 czerwca

https://gdansk.tvp.pl/42851131/jest-porozumienie-w-sprawie-4-czerwca?fbclid=IwAR1OaPbOm0kfyrMtPp0PVqZ8389wTOwpLKtuRO2mwqSXmUKnSbGGM3HclF8


Jest porozumienie między miastem a „Solidarnością” w sprawie obchodów rocznicy 4 czerwca, czyli pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Choć wszystko ma charakter dżentelmeńskiej umowy, wiemy, że obie strony zgodziły się na pewne ustępstwa. Karol Guzikiewicz ze stoczniowej „Solidarności” spotkał się z Aleksandrą Dulkiewicz. Doszło między nimi do porozumienia w spornej sprawie obchodów 4 czerwca. Stoczniowcy uważają, że okrągły stół nie powinien być ustawiony wokół pomnika poległych stoczniowców, bo osoby odpowiedzialne za grudniowy mord nie zostały rozliczone między innymi w wyniku obrad z 1989 roku. Aleksandra Dulkiewicz także mówi, że obchody powinny łączyć Polaków i że należy oddzielić je od polityki. Jak jednak dodaje nie oznacza to, że zabraknie tam miejsca dla osób z polityką związanych. Strony porozumiały się także w kwestii stołu. Stanie – jednak nie wokół pomnika, a przy wejściu do ECS. Tymczasem na dwie godziny wcześniej pod krzyżami złożone zostaną kwiaty. „Solidarność” wystąpiła do rządu o pół-państwowy charakter uroczystości. Władze „Solidarności” apelują także do ruchów społecznych z obu stron politycznej sceny o uszanowanie uroczystości i nie organizowanie głośnych protestów i manifestacji w tym czasie.

Top