32 rocznica Sierpnia 1980r | NSZZ Solidarność Stoczni Gdańskiej

32 rocznica Sierpnia 1980r

Odsłonięcie pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego oraz Msza św. w gdańskim kościele św. Brygidy były głównymi punktami tegorocznych obchodów 32. rocznicy Sierpnia 1980 i powstania NSZZ „Solidarność”, które odbyły się 31 sierpnia w Gdańsku i Gdyni.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. W specjalnym liście przed obchodami arcybiskup zachęcał, by wspólna modlitwa i obecność były wyrazem wdzięczności Bogu i złożeniem szacunku tym, którzy walczyli o godność i prawa ludzi pracy. Podczas kazania metropolita gdański podkreślił, że „praca nie może być nigdy i nigdzie traktowana jako towar”. Hierarcha wskazał, że mamy obecnie trudny czas dla Polski i związków zawodowych „Solidarność”, które – jak zauważył abp Głódź – zawadzają wielu, w tym rządzącym. „Spotyka je lekceważenie, arogancja, oskarżenia, podważanie autorytetu (…). Zatrzaśnięte są drzwi polskiego Parlamentu dla tych, którzy je przed laty otwierali; lekceważona jest petycja podpisana przez tysiące” – wyliczał kaznodzieja. Dodał, że droga rozpoczęta przed 32. laty trwa nadal.

Po Mszy św. uczestników zgromadziła uroczystość odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Księdza Prałata Henryka Jankowskiego, zmarłego przed dwoma laty kapelana „Solidarności” i wieloletniego proboszcza Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku, przy której stanął pomnik.

Nie ma już napisu „im. Lenina” na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Usunęli go członkowie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Zniknął też metalowy model Orderu Sztandaru Pracy

 

– Usunęliśmy Lenina, bo tego chcieli ludzie! – tłumaczy Piotr Duda, szef Solidarności. – Nie może być tak, że ktoś umieszcza go w stoczni na siłę, wbrew wszystkim. Prezydent Adamowicz może sobie Lenina powiesić gdzie chce – na stadionie albo w domu – ale nie tutaj

 

Top