Dość podwyżek i Budynia | NSZZ Solidarność Stoczni Gdańskiej

Dość podwyżek i Budynia

Władze miasta, które w sobotę , o tej samej porze, brały udział w uroczystościach wmurowywania kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności, od protestujących mieszkańców odgrodziły się barierkami. Za nimi stała cała armia policji i straży miejskiej. Funkcjonariusze jednak nie zareagowali i stali w oddali z założonymi rękami, podczas gdy pracownicy firmy ochroniarskiej Taurus taranowali tarczami i metalowymi barierkami m.in. starsze kobiety stojące w pierwszym rzędzie. Mimo, że marsz był pokojowy, ochroniarze jego uczestników potraktowali gazem. Jedna z osób zemdlała.

– Nasza legalna manifestacja została w sposób brutalny przerwana przez prywatną firmę ochroniarską wynajętą przez, jak rozumiem, Urząd Miejski w Gdańsku. Oczywiście będziemy składać doniesienia do prokuratury, bo taki atak to przestępstwo- mówi Łukasz Muzioł z grupy NIC O NAS BEZ NAS organizującej marsz- Dziś spadła maska Pawła Adamowicza, który potrafi pięknie mówić o solidarności i pięknie składać ręce w kościele, ale tak naprawdę jego dzisiejsze działania pokazały, że bliżej mu do PZPR-owskich aparatczyków. Stało się jasne, że prezydent woli nasłać na ludzi bandytów pryskających gazem, niż dopuścić ich do wyrażenia sprzeciwu przeciwko podwyżkom czynszów- dodaje. Do przepychanek doszło, gdy marsz zbliżył się do miejsca, w którym stoi milicyjny transporter. Tam demonstrujących zatrzymały barierki i obstawa służb porządkowych, które zagrodziły przejście w stronę pl. Solidarności. – Gestapo! Ruszcie głową, zamiast pałą. Wasze matki powinny się wstydzić, wy już to robicie, bo macie twarze zasłonięte okularami- krzyczano w stronę policji i ochrony z tłumu. W pewnym momencie członkowie NONBN wskoczyli na czołg.

– Czasy się zmieniły, metody te same!Tak wygląda demokracja w tym kraju- z góry krzyczeli w stronę policji. Mieszkańców zapewniali, że jeśli tylko zdecydują się iść dalej, oni pójdą z nimi na samym przedzie.

– Będziemy zbierać te baty na nasze ciała- mówił Bartosz Kantorczyk z NONBN.Domagał się też, by policja uspokoiła agresywną ochronę i zbadała jej pracowników alkomatem, bo jak twierdził czuł od nich alkohol. Jego apele nie przyniosły jednak żadnego efektu. – Macie orzełki na czapkach, a nie potraficie nic zrobić, tylko stać i się gapić- oburzał się Muzioł.- Tam oficjele, z prezydentem Komorowskim opowiadają o solidarności, a tu gazują ludzi- wskazywał w stronę pomnika Poległych Stoczniowców.

Wcześniej po tymi samymi barierkami pojawili się działacze PiS. Ci jednak protestowali w innej sprawie- nie zgadzają się by Basil Kerski, był szefem ECS, bo jak podkreśla poseł Andrzej Jaworski, Kerski zrzekł się polskiego obywatelstwa. Podobnie jednak jak mieszkańcy, nie zostali wpuszczeni na tereny stoczni.
– Miał być dzień otwarty ECS, a zrobił się z tego dzień zamknięty- komentował na miejscu Jaromir Falandysz, radny PiS.

W Marszu Pustych Garnków udział wzięło ok. 200 najemców lokali komunalnych. Na transparentach, które nieśli w dłoniach widniały hasła :” Budyń szkodzi!”, „Stop podwyżkom czynszów”.
– Mamy prawo do swobodnego demonstrowania swoich poglądów, nie chcemy się z nikim bić- podkreślali uczestnicy. Jeszcze zanim wyruszyli, pod kinem Krewetka mogli wyrazić swoje zdanie przez megafon.
– Na spotkaniu z mieszkańcami Aniołków prezydent powiedział, że tylko pijacy nie są w stanie wykupić mieszkań. To nas bardzo zabolało, proszę na nas spojrzeć! Jesteśmy uczciwymi, ale ubogimi ludźmi- żaliła się starsza kobieta.

Głos zabrał też Karol Guzikiewicz, wiceszef stoczniowej Solidarności.

– Nie o taką solidarność walczyliśmy, żebyśmy dzisiaj na ulicach Gdańska musieli walczyć i domagać się swego- mówił Guzikiewicz-Wy dzisiaj i wielu Polaków cierpi biedę. Temu trzeba się przeciwstawić. Ta prawdziwa solidarność jest z wami!To skandal co robi Adamowicz, precz z budyniem i dość z jego władzą, bo ona jest dla ludzi bogatych. To kpina ze społeczeństwa!- grzmiał. Oberwało się też Gazecie Wyborczej, którą nazwano „tuba propagandową urzędu”.
Organizatorzy zapowiadają, że to nie ostatnia demonstracja w ich wykonaniu.

– Ludzi na ulicach będzie coraz więcej i my te podwyżki powstrzymamy- zapowiada Muzioł. Od początku do końca w pobliżu protestujących jechał bus z logo Urzędu Miejskiego, z którego dachu kamerowano wszystko to, co działo się na ulicy.

Top